Heinäkuu lähenee loppuaan, mutta kesää on vielä jäljellä! Tähän blogiin kokosimme hyväksi havaittuja kesäneuleiden ohjeita ja suosikki malleja, josta toivottavasti löydätte inspiraatiota loppukesäksi.
Neulemalli Sandnes Line -langalle: Palme Tee
Piian Palme Tee on pitsikaarrokkeinen lyhythihainen toppi. Lene Holme Samsoen suunnittelema Sandnes Garnin Line-langasta neulottu toppi on ihanan romanttinen. Piia valitsi toppiin kevään suosikkisävyn, sinertävän mintun. S-koon toppiin lankaa meni kuusi kerää. Jos kaipaat herkkää pitsitoppia, tässä olisi todella kiva vaihtoehto.
Neulemalli Sandnes Line tai Tynn Line -langalle: Peacock Tee
Siina taas neuloi saman suunnittelijan jo klassikoksi muodostuneen mallin, Peacock Tee -paidan. Siina muokkasi ohjetta Tynn Linelle sopivaksi. Lineä ohuempi Tynn Line on todella riittoisa! Ohueen toppiin riitti vain 3 kerää eli 150 g Tynn Line -lankaa ja sävy on 1099 musta. Alkuperäinen nulemalli on suunniteltu Line-langalle, mutta Tynn Linekin toimii loistavasti, kun saat neuletiheyden täsmäämään.
Neulemalli ohuelle pellavalle: Sandnes Garn Lace Topp 1908 Sommer Dame
Emmi taas ihastui Sandnesin Garnin Lace Topp -ohjeeseen. Ohjeesta poiketen Emmi neuloi topin ylhäältä alas. Lankana topissa on ohut pellava, Lana Gatto Fresh, sävyssä 8714. Ohje löytyy englanniksi (se alhaalta ylös versio) Sandnes Garnin 1908 Sommer dame -ohjevihkosta.
Paksumpi kesätoppi Tykk Line -langalle: Montpellier Top
Mikäli kaipaat paksumpaa neulottavaa kokeile Sandnesin paksuinta kesälankaa Tykk Lineä. Kati neuloi siitä pieneksi hitiksi muodostuneen Montpellier Topin. Ane Fiskum Sunden suunnittelema toppi on simppeli ja tyylikäs. Katilla on tässä sävy 8532 pistaasi. Myös Siina ja Milja ovat neuloneet Montpellier Topit, ja Katikin on neulonut useamman.
DK-vahvuiselle langalle: Seleste Tee
Jos taas tykkäät näyttävistä pitsineuleista etkä pelkää nyppyjen neulomista, niin varma hitti on Sari Nordlundin Seleste Tee. Neuloin topin jo hyvissä ajoin ennen kesää. Ajattelin, että noissa nypyissä on tekemistä, mutta itse asiassa ne syntyivät todella nopeasti. Mikäli haluat lukea lisää Seleste Tee -paidasta, tsekkaa tämä blogi. Lankana tässä on ehkä paras kesälanka ikinä Morning Salutation Vegan -lanka sävyssä Gold.
Milja on todella ahkeroinut kesäpaitojen ja toppien saralla. On valmistunutkin useampi neule. Kuvassa on Camisole no 6, joka on neulottu Ito Kinusta sävyssä Aqua sekä Coast -langasta sävyssä Ecru. Molemmat langat ovat erittäin riittoisia, XS-kokoon meni vain yksi kerä per lanka. Topin on suunnitellut My Favourite Things Knitwearin Louise, jolta löytyy myös muita kivoja malleja.
Lopuksi vielä kuva Miljan Camisole No 5 -topista, joka on neulottu Lana Gaton Fresh-langasta, sävyssä syreeni 8711. Kaikkia näitä voisin neuloa itsekin ja osan olenkin jo neulonut!
Toivottavasti löydät tästä inspiraatiota on sitten vaatekaappisi klassinen, romanttinen, tyylitelty tai boheemi.